Jak uzyskać dofinansowanie od NFZ? Kto może się ubiegać? Za co będą premiowane placówki medyczne? Podpowiadamy!
Dwa zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia mogą być porządnym zastrzykiem finansowym dla placówek ochrony zdrowia. Po pierwsze, przychodnia może ubiegać się o środki na digitalizację. Po drugie, ma szansę na premię za wystawianie skierowań w postaci elektronicznej, które będą obowiązkowe już od 8 stycznia 2021 roku.
Zastrzyk finansowy na cyfryzację placówki
Ale po kolei. Zacznijmy od tego, że NFZ w ramach “pilotażu EDM” przeznaczy 15 mln złotych na informatyzację świadczeń opieki zdrowotnej.
Zarządzenie NFZ określa warunki zawierania i realizacji umów o finansowanie informatyzacji świadczeń opieki zdrowotnej, które będą zawierane ze świadczeniodawcami: podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego uczestniczącymi w prowadzonym przez Centrum e-Zdrowia pilotażu raportowania Zdarzeń Medycznych (ZM) i wymiany EDM (pilotaż EDM).
>>> ZOBACZ TAKŻE: Pilotaż EDM. NFZ przeznaczy 15 mln złotych na dofinansowanie świadczeniodawców
Projekt zakłada dofinansowanie do nabycia i sfinansowania m.in. urządzeń informatycznych, oprogramowania, usług związanych z uruchomieniem raportowania ZM lub prowadzeniem wymiany EDM czy też szkoleń.
Jak informowaliśmy już wcześniej na stronie Leksykon.com.pl, kwota dofinansowania dla jednego uprawnionego świadczeniodawcy posiadającego umowę lub umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne nie może przekroczyć 30 000 zł, natomiast dla świadczeniodawcy posiadającego umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna lub podstawowa opieka zdrowotna nie może przekroczyć 15 000 zł.
Project Manager “EDM dla Ciebie” w LekSeek, Dominik Kieda, jest przekonany, że takie działania mogą przyspieszyć cyfryzację ochrony zdrowia. Nie zapominajmy bowiem, że na lekarzach spoczywa obowiązek informatyzowania przychodni, co często wiąże się z dużymi wydatkami np. na sprzęt czy też oprogramowanie. – Warto jednak zastanowić się, jak zostaną one wykorzystane, bo choć finansowanie od NFZ nie jest małe, to często sam sprzęt może kosztować placówkę kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy wtedy poszukać oszczędności w innym obszarze, choćby w programie do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Za przykład może tu posłużyć Gabinet drWidget, który oferuje bezpłatnie funkcjonalności niezbędne do kompleksowej opieki nad pacjentem. Wśród nich są: zarządzanie dokumentacją medyczną, wystawienie e-recept, przeprowadzanie wizyt i konsultacji on-line, rozliczenia z NFZ czy też wystawianie e-skierowań, które są premiowane – mówi Dominik Kieda. I dodaje: W naszym przypadku placówka medyczna może również liczyć na bezpłatne szkolenia oraz wsparcie techniczne przez cały czas użytkowania programu do EDM.
Premiowane e-skierowania
Placówki decydujące się na program do Elektronicznej Dokumentacji Medycznej powinny już dzisiaj pomyśleć o rozwiązaniu, które oferuje im funkcję wystawiania e-skierowań. Dlaczego? Ponieważ NFZ, od 1 lipca 2020, postanowił premiować za wystawianie skierowań w wersji elektronicznej. W taki sposób chce zachęcić do digitalizacji przychodni. – To kolejne z rozwiązań promujących wdrożenie e-usług w ochronie zdrowia, które wpisują się w model płacenia za wynik – podkreśla Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, w oficjalnym komunikacie.
>>> ZOBACZ TAKŻE: Wystawiaj e-skierowania w Gabinecie drWidget
Na dofinansowanie mogą liczyć placówki POZ, gdzie personel medyczny będzie wystawiać elektroniczne skierowania na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne oraz leczenie szpitalne. Dodatkowo premiowane będą umówione porady w AOS na podstawie wystawionego e-skierowania w ciągu 2 godzin od momentu jego zlecenia. – Gabinet drWidget, już od dłuższego czasu, daje możliwość wysyłania e-skierowań do szpitali i poradni oraz przyjmowania ich przez placówki medyczne. Lekarz może także bezpłatnie przekazać pacjentowi czterocyfrowy kod dostępu do e-skierowania za pomocą maila albo w postaci wydruku informacyjnego. Na podstawie kodu i numeru PESEL pacjent umówi się na wizytę – podsumowuje Dominik Kieda.
>>> ZOBACZ TAKŻE: Wyższa wycena za wystawienie e-skierowania
Chcesz być na bieżąco z cyfryzacją ochrony zdrowia w Polsce? Obserwuj stronę Gabinet drWidget na Facebooku: www.facebook.com/Gabinet.drWidget
Komentarze
[ z 0]